2015 aug. 20. Ozora Mária szobor avatása
Az Ozoráért Baráti Kör vezetősége nevében szeretettel köszöntöm meghívásunkat elfogadó ozoraikat, Ozoráról elszármazottakat és családtagjaikat. Megkülönböztetett tisztelettel köszöntöm Ozora polgármesterét Nagyné Godena Katalint.
Köszöntöm Napraforgó dalkör vezetőjét Ruzsáné Geiger Erzsébetet és a dalkör tagjait.
Az elmúlt évek eseményeit visszaidézve elmosódnak a lényegtelen aprólékos jelek és mindjobban előtűnik a lényeg, szélesedik a látótér, tisztul a kép. Az öreg-kor nyugodt temperamentumával már kevésbé vagyunk szubjektív érzésektől befolyásolva és objektív szemlélőként emlékezhetünk az eseményekre.
Évfordulót ünneplünk! 10 éves a baráti kör.
Ez hosszú vagy rövid idő?
Visszatekintve:
2004-ben
- Szabó György szobrászművész – a holocaust áldozatai emlékére állított – „Búcsú” c. szobrának avatásakor döntöttük el, hogy megalakítjuk a baráti kört
2005-ben
- A bíróság bejegyezte az alapítványt
- Abban az évben „Ozorai Pipo Napokat” szerveztünk:
- Benne Night Cofee műsor,
- Pálffy György díjnyertes Hukkle c. film bemutatója,
- elszármazottak találkozója,
- Alma együttes műsora,
- István a király rock-opera,
- Fekete Holló együttes műsora,
- Kelemen Angelika előadása,
- Meghívtuk Paudits Bélát az Ozorához kötődő színészt „Elmondani jaj de nehéz” c. műsorával (A művész édesanyja Árki Emília ozorai volt)
- Egy hetes képzőművészeti tábort szervezetünk a kortárs festőművészek legjelesebbjei részvételével (Bráda Tibor, Deák Ilona, Kádár János Miklós, Szentgyörgyi József, Szurcsik János, Zöld Anikó). A tábor zárásaként kiállítást rendeztünk az Ozorán készült festményeikből.
2006-ban
- a II. ozorai Pipó napokat szerveztünk.
- Nice Caffé Együttes,
- Krammer Ferenc kórus,
- ozorai citera zenekar,
- a várban táncbemutató,
- a „Meg a sztár” paródia bemutatása
2007-ben
- Emléktáblát avattunk: Hadfy Béla igazgató kántortanítónak,
Pintér Endre Zsigmond tanító, helytörténész kutatónak és
dr. Sommer Gyula orvosnak.
2008-ban
- Pintér Endre Zsigmond-díjat alapítottunk Ozorán kiemelkedő pedagógusi munkát és a község kulturális és sport életében önzetlen, elévülhetetlen érdemeket szerzett tanároknak.
A díjat Szappanyos József iskolaigazgató és Schranz István igazgatóhelyettes vehette át.
- Ingyenes orvosi vizsgálatot szervezetünk meghívtuk az ORFI-ból dr. Schmidt Zsuzsa phd. reumatológus főorvost. A főorvosnő nagyapja, a nagy tiszteletben álló ozorai Kéri Nagy János kovácsmester volt.
2009-ben
- Kopjafát avattunk elhunyt tanáraink és iskolatársaink emlékére. Az emlékoszlopot az Ozoráról elszármazott Varga József faragta.
- A sportpálya körül a közmunkásokkal közösen elültettük az általunk vásárolt 50 platánfát. „50 fa 50 elszármazott”
2010-ben,
- Az előző évben elültetett platánfáknál megörökítettük az adományozók nevét
- A település múltját idéző zsidótemetőt, kiszabadítottuk a bokroktól. Azóta a sírkertnek van gondnoka. A temető ápolt, rendezett.
2011-ben
- Elszármazott találkozót szerveztünk és részt vettünk a szüreti felvonuláson.
2012-ben
- Színházi előadást finanszíroztunk, az Éles színház előadásában láthattuk az „Az úr vadászni jár” bohózatot. A szereplők: Kauczky Armand, Kökényesi Ági, Vida Péter, Koncz Gábor, Felföldi Anikó, Éles Béla, Farkas Zoltán és Valler Gabriella színművészek voltak.
2013-ban
- Szülőfalunk Ozora c. könyvet adtuk ki. A könyvbemutatón teltház volt az ozorai művelődési házban. Horák Mária lektor szerint példaértékű a könyv, jó lenne, ha sok magyarországi település követné az „ozorai példát”.
A kötet legnagyobb elismerésének azt tartjuk, hogy az OSZK-t megkereste a Párizs melletti „Naterre Bibliothéque der Documentation Internacionále” egyetemi könyvtár vezetője és kért az intézetük gyűjteményébe az általunk kiadott könyvből. A világon, két helyen található ilyen komoly gyűjtemény, ahol a 20 századi történelemmel foglalkozó jelentős kiadványokat gyűjtik.
A könyvbemutatón közreműködött Halász Aranka és Kokas Piroska színművész, valamint a Sáregresi Népdalkör és az ozorai Napraforgó Együttes.
- A könyvbemutató után az Ozorához kötődő Gosztola Gábor festőművész kiállítását nyitottuk meg.
2014-ban
- Felújíttattuk a második világháborús emlékművet, Borbás Tibor alkotását.
- A rk. egyház tulajdonát képező 38 482 m2-es ötven évre lezárt temetőben a sírokat megközelíthetővé tettük, kiirtottuk a bozótot. Restauráltattuk sírkertben felállított keresztet, amit Dr. Udvardi György megyés püspök úr szentelte fel. Itt is megörökítettük azoknak a nevét, akik hozzá járultak a helyreállításhoz.
2015-ben
- Nagyné Godena Katalin a település új polgármestere felkérte a baráti kör vezetőségét, hogy az augusztus 20-ai falunap megrendezéséhez nyújtsunk segítséget. Vállaltuk a felkérést. Az esti operett előadás résztvevőit mi hívtuk meg és az önkormányzattal közösen 50-50 százalékban térítjük az előadás költségét.
Fellépnek a Magyar Zenés Színház művészei: Bozsó József, Halász Aranka, Kokas Piroska, Straub Dezső, és Teremi Trixi
- A vezetőség a fenti felajánláson túl úgy döntött, hogy templom előtti Mária szobrot restauráltatjuk. Szűz Mária alakját évezredek óta tisztelik. Több ország védőszentjének választotta, így Magyarország is.
Az ozorai templom történetéről sok adat marad ránk, Szt István király püspökségeket alapító levelétől 1009-től a mai napig tudunk minden adatot a templomunkról. De belsőépítészetéről és a hozzátartozó környezetről nagyon kevés feljegyzés maradt ránk. 1722-től tudjuk a lelkipásztorok nevét, amit nagyon sajnálunk 2001-ben Májer Mihály püspök úr a községet lelkipásztor nélkül hagyta.
1867-ben a falu kegyura Eszterházy Miklós herceg volt. Valószínű, hogy az ő bőkezű adományából készülhetett el a templom belső berendezése, a főoltár és a mellékoltárok a hozzájuk tartozó oltárképekkel a szobrokkal együtt. A képek és a szobrok alkotója az utókor számára ismeretlen marad, nem őrzi nevüket semmilyen írásos emlék.
A templom és a környezete restaurálás és felújítás után áhítozik. A jó szándékú hívők sajnos bemeszelték, majd másodszor mészhidráttal kenték le Patrona Hungária és a gyermek Jézust, ábrázoló szobrot. Tudatlanságukkal a mészkőből készült szobrot az enyészetnek ajánlották fel.
Szerencsére Tóth Mihály kőfaragó szobrász felkérésünkre elvállalta a felújítást, restaurálást, remélhetőleg ezzel meghosszabbítottuk a szobor életét.
Ozora népének függetlenül ki mit vall, kiben hisz, ez a Mária szobor erőt sugároz, és az annyira vágyott belső nyugalom békéjét hordozza.
Sajnos az ozorai egyházi képviselő testület nem értett egyet elképzelésünkkel, a restaurált szobor így nem most lesz megszentelve.
A falu egy megújult, nagy értékű alkotással gazdagodik, felkérem Nagyné Godena Katalin polgármestert, hogy a szobrot takaró leplet vegye le.
Helyezzük el az emlékezés virágait.
Köszönöm az ozorai Napraforgó Dalkörnek, hogy vállalták a közreműködést és népviseletükkel, előadásukkal méltóvá teszik a számunkra fontos eseményt. Befejezésül hallgassuk meg a dalkör egyházi énekekből összeállított műsorát.
Ozora, 2015. augusztus 20.
Endreffyné Takács Mária
|